Selahaddin Eyyubi Mah. 1538. SK. 32/3 Esenyurt / İstanbul
tr Türkçe

hyundai accent blue orjinal paspas

23.02.2021
71
hyundai accent blue orjinal paspas

Halı Seçiminin İncelikleri

Dekorasyonun son dokunuşu ama en önemli parçalardan olan halılar nasıl seçilir, merak edilenleri yazdık.

Halı kullanımı, evimizde sıcak ortam oluşturmanın en temel yollarından birini oluşturmaktadır. Önceki zamanlarda özellikle el dokuma halılar, duvarlara asılarak ısı izolasyonunu sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Günümüzde hâlâ ev dekorasyonlarında sıcaklık algısı oluşturmayı, halılar yardımıyla sağlamaktayız. Aynı zamanda farklı tarzlarla birlikle hâlâ duvar dekorasyonlarında halıların da yer aldığı görülmektedir.

Halı seçiminde dekorasyonu tamamlaması için mobilyalar ile uyumu oldukça önemli olduğu gibi aynı zamanda tarzınla da uyumlu seçimler yapmalısın. Mobilya ve perde seçimi yapıldıktan sonra halı seçiminin yapılması daha doğru olmaktadır. Kullanacağınız halının amacı da oldukça önemlidir. Odada, zeminde kaybolacak halılar tercih edebileceğin gibi aynı zamanda odak noktasını oluşturacak desenli halılar da kullanabilirsin.

Desenli döşemelik kumaşlara sahip olan mobilyalarda genellikle sade halılar tercih edilmektedir. Karmaşıklığın engellenmesi için bu tür dekorasyonlarda halılar daha çok arka planda tutulduğundan, bej rengi toprak tonları ve krem gibi renkler tercih edilmektedir. Dekorasyona açık renkli halı modelleri ile fon oluşturma amacı, bu tür dekorasyonlarda daha ön plandadır. Aynı zamanda açık renkler alanı olduğundan büyük gösterme konusunda oldukça başarılıdır. Ancak iddialı ev dekorasyonlarında, siyah, kırmızı, bordo, lacivert, koyu yeşil ve kahverengi gibi daha koyu renkler tercih edebilirsin. Özellikle güneş ışığından yararlanılamayan veya az yararlanılan odalarda, sarı tonlarındaki halıların tercih edilmesi, dekorasyona sıcak bir görünüm katacaktır. Kapı girişleri ve koridor gibi halıların daha hızlı kirlendiği alanlarda, koyu renklerin tercih edilmesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Düz döşemelik kumaşlı mobilyalarda ise daha çok renk katması, hareket oluşturması ve görselliği yükseltmesi için desenli halılar tercih edilmektedir. Aynı zamanda mutfak, çocuk odaları ve hobi odaları gibi alanlarda figürlü halılar ve üç boyutlu halılar da kullanılmaktadır. Koyu renk halı ile koyu renk mobilyaların aynı anda kullanımında ise görselliği bastırıcı özelliği olmasından dolayı dekorasyonda pek fazla tercih edilmemektedir. Modern tarz ev dekorasyonlarında ve country tarz / kır evi tarzı dekorasyonlarda, geometrik desenli halılar veya düz renk halılar daha çok tercih edilmektedir. İskandinav ev dekorasyonlarında ise, genellikle el dokuma kilimler ve halıların tercih edildiği görülmektedir.

Kullanım kolaylığı sağlayan çift taraflı halılar da, günümüzde çokça tercih edilenler arasında yer almaktadır. Özellikle çabuk kirlenen çocuk odası halıları için çift taraflı modeller tercih edebilirsin. Aynı zamanda çocuk ve bebek odalarında antibakteriyel halıların tercih edilmesi sağlık açısından oldukça önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Koridor ve kapı girişlerinde kaydırmaz halıların kullanılmasına özen göstermelisin.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.


Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: